Zwycięzca Locarno na 7. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że „Vivan las Antipodas!” Victora Kossakovsky’ego – drugi z filmów otwarcia startującego już 31 sierpnia 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji – znajdzie się w programie przyszłorocznej edycji Planete Doc Film Festival. Teraz okazuje się, że do Polski wkrótce zawita również inny tytuł z prestiżowej imprezy. Będzie to zwycięzca Locarno, czyli „Abrir puertas y ventanas” („Back to Stay”).

Pełnometrażowy debiut Milagros Mumenthaler zdobył aż 5 nagród na zakończonym w miniony weekend Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Argentyńsko-szwajcarską historię trzech sióstr zmagających się ze śmiercią babci uhonorowano główną nagrodą festiwalu – Złotego Lamparta – oraz nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, zaś odtwórczyni jednej z głównych ról, María Canale, otrzymała Srebrnego Lamparta dla najlepszej aktorki.

„Abrir puertas y ventanas” opowiada o trzech siostrach z Buenos Aires. Marina, Sofia i Violeta muszą nauczyć się żyć samodzielnie po śmierci babci, która je wychowywała. Każda radzi sobie z jej odejściem na swój sposób. Pewnego dnia jedna z sióstr znika bez śladu.

7. edycja festiwalu Filmy Świata Ale Kino! odbędzie się w dniach 1-11 grudnia w wybranych kinach w największych miastach w Polsce. Ideą imprezy jest rygorystyczna selekcja i prezentacja najwybitniejszych filmów spoza tzw. świata Zachodniego. W programie znajdzie się 20 pełnometrażowych filmów fabularnych z Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu, które miały swoje premiery światowe na najważniejszych festiwalach filmowych. Dzięki swej oryginalności i świeżości – jak zapowiadają organizatorzy – produkcje te są ważnym źródłem inspiracji, doznań oraz wiedzy o współczesnym świecie i człowieku. Większość z nich polska publiczność zobaczy po raz pierwszy.