WFF 2015: 10 filmów, których nie można przegapić

Warszawski Festiwal Filmowy zbliża się wielkimi krokami! Kolejna, 31. odsłona jednej z największych polskich imprez filmowych rozpocznie się już w następny piątek (9 października). Przedsprzedaż biletów rusza jutro rano, dlatego też jak co roku wnikliwie przeanalizowaliśmy program festiwalu i stworzyliśmy listę 10 filmów, których naszym zdaniem zdecydowanie nie można przegapić. Zobaczcie sami!

Mężczyźni i kurczaki, Mænd og høns, reż. Anders Thomas Jensen (Dania, 2015)

men-and-chicken1

Kadr z filmu „Mężczyźni i kurczaki” (reż. Anders Thomas Jensen)

Elias i Gabriel są braćmi, którzy nigdy za sobą nie przepadali. Na łożu śmierci ojciec wyjawia im, że są adoptowani. Zaskoczeni, postanawiają połączyć siły i odszukać swojego biologicznego ojca. Pierwszy trop prowadzi braci do zaniedbanej i zapomnianej willi schorowanego Evilio Thanatosa, którą miejscowi omijają z daleka. Jego towarzyszami są wszechobecne kury, kaczki, gęsi, indyki… i trzej synowie. Ich nieprzewidywalne i pełne przemocy zachowania na każdym kroku szokują przyjezdnych. Elias i Gabriel, penetrując labirynt mrocznych korytarzy willi, odkrywają paraliżującą prawdę o sobie i swojej nowej rodzinie.

Lato Sangaile, Sangailės vasara, reż. Alanté Kavaïté (Francja/Holandia/Litwa, 2015)

latosangaile1

Kadr z filmu „Lato Sangaile” (reż. Alanté Kavaïté)

Siedemnastoletnia Sangaile jest zafascynowana akrobacjami lotniczymi. Sama ma lęk wysokości i nigdy nawet nie pomyślała o tym, że może odważyć się wsiąść do kabiny. Cicha i introwertyczna nastolatka spędza lato na wsi w letnim domu rodziców. Kiedy tylko może, spędza czas na oglądaniu pokazów lotniczych, które na Litwie są bardzo popularne. Tu poznaje Auste, lokalną dziewczynę w swoim wieku, która w przeciwieństwie do niej żyje pełnią życia. Sangaile jest zafascynowana kreatywnością, odwagą i asertywnością Auste. Zbliżają się do siebie. I tak Sangaile pozwoli Auste poznać jej najbardziej intymny sekret i dzięki niej otworzy się na latanie.

Demon, reż. Marcin Wrona (Polska/Izrael, 2015)

demon1

Kadr z filmu „Demon” (reż. Marcin Wrona)

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. W starym domu, prezencie od przyszłego teścia, zamierza urządzić rodzinne gniazdko. Sytuacja komplikuje się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Gdy rozpoczyna się wesele, zaproszeni na ceremonię goście dostrzegają, że z panem młodym dzieje się coś bardzo dziwnego…

Pokój, Room, reż. Lenny Abrahamson (Irlandia/Kanada, 2015)

pokój1

Kadr z filmu „Pokój” (reż. Lenny Abrahamson)

Jack ma pięć lat i urodził się w pokoju. Nigdy nie był poza nim. Nigdy nie widział nic innego. Jego świat to pokój i będąca tu razem z nim mama. Miała 17 lat kiedy została tu zamknięta. Wbrew swojej woli. Obydwoje widują tylko jednego człowieka – starego Nicka – porywacza mamy i ojca Jacka. Pokój jest właściwie szopą, ale mama stwarza w niej dla Jacka cały fascynujący wszechświat. Aż do czasu, kiedy zechce mu ten wszechświat powiększyć… Afirmująca życie ekranizacja bestsellerowej, przetłumaczonej na kilkadziesiąt języków i obsypanej nagrodami powieści Emmy Donoghue.

Potwór o tysiącu głów, Un Monstruo de mil Cabezas, reż. Rodrigo Plá (Meksyk, 2015)

potwór1

Kadr z filmu „Potwór o tysiącu głów” (reż. Rodrigo Plá)

Sonia jest kobietą, która nie odpuszcza, jeśli ktoś jej odmówi. Jej mąż ma raka w zaawansowanym stadium, Sonia chce przyspieszyć comiesięczną wizytę lekarza, by zacząć drogą kurację. Teoretycznie terapia powinna być pokryta przez jej ubezpieczenie. Ale tylko teoretycznie. Sonia zaczyna walkę ze skorumpowanym i dopuszczającym się poważnych zaniedbań ubezpieczycielem. Sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Nakręca się spirala przemocy. Zdesperowana kobieta z pistoletem jest gotowa na wszystko.

Rozrywka, Entertainment, reż. Rick Alverson (USA, 2015)

rozrywka1

Kadr z filmu „Rozrywka” (reż. Rick Alverson)

Zapomniany przez publiczność komik rusza w trasę. Marzenia o lukratywnym, hollywoodzkim kontrakcie muszą ustąpić przed prozą życia. Dzień po dniu, brnie przez jałowe krajobrazy kalifornijskiej pustyni Mojave, nadaremnie wydzwaniając do dawno nie widzianej córki. Wieczorami występuje w więzieniach, ciasnych salkach i pustych barach. Publika nie kupuje jego specyficznego poczucia humoru, a jego dowcipy rzadko wywołują śmiech. Jego problemy emocjonalne odstręczają każdego, kto chce mu pomóc. Pogodzony z losem, mozolnie brnie w serię coraz bardziej surrealistycznych spotkań.

Chuck Norris kontra komunizm, Chuck Norris vs Communism, reż. Ilinca Călugăreanu (Niemcy/Wlk. Brytania/Rumunia, 2015)

chuck norris1

Kadr z filmu „Chuck Norris kontra komunizm” (reż. Ilinca Călugăreanu)

Czy rumuńska rewolucja ma twarz Rambo? Czy największym zagrożeniem dla reżimu Ceaușescu mogły być przemycane magnetowidy i kasety VHS? W latach 80. Rumuni byli sterroryzowani i żyli w izolacji. W telewizji mieli tylko jeden program, urządzali więc tajne pokazy filmowe w swoich domach. Zew wolności i powiew Zachodu przynosili im Jean-Claude Van Damme, Sylvester Stallone i oczywiście niezniszczalny Chuck Norris. W dokumencie zobaczymy m.in. Irinę Nistor, zajmująca się wtedy nielegalnym dubbingiem, której głos był rozpoznawalny dla tysięcy Rumunów oraz Teodora Zamfira, szmuglującego kasety przez granicę z Węgrami.

Zbawienie, Spasenie, reż. Iwan Wyrypajew (Polska/Rosja, 2015)

zbawienie1

Kadr z filmu „Zbawienie” (reż. Iwan Wyrypajew)

Anna, młoda zakonnica z Polski, wyrusza jako misjonarka w Himalaje. Anna spędziła połowę swojego życia w klasztorze, teraz po raz pierwszy opuszcza jego mury i jedzie do innego kraju: do Ladakh, która jest częścią Tybetu na terytorium Indii. Zamknięta przełęcz zmusza Annę do spędzenia kilku dni w mieście oddalonym niedaleko od celu. Anna po raz pierwszy stanie twarzą w twarz ze światem zewnętrznym, od którego uciekła, w nieznanym mieście, w środku zupełnie obcej kultury. Niemal na innej planecie. Świat niezrozumiały i nieprzewidywalny, z jakim nigdy wcześniej się nie spotkała oraz trzy przypadkowe spotkania postawią przed Anną poważne życiowe pytania.

Truman, reż. Cesc Gay (Argentyna/Hiszpania, 2015)

Truman1

Kadr z filmu „Truman” (reż. Cesc Gay)

Dwaj przyjaciele z dzieciństwa nie widzieli się od lat. Żyją na innych kontynentach, ale kiedy się wreszcie spotkają, wygląda jakby nigdy się nie rozstawali. Julian i Tomas spędzą wspólnie cztery niezapomniane dni. Będą śmiać się, wspominać, płakać… bo ich spotkanie jest także pożegnaniem. W towarzystwie Trumana, wiernego psa, będą dzielić emocje i niespodziewane chwile wywołane skomplikowaną sytuacją Juliana.

Schneider kontra Bax, Schneider vs. Bax, reż. Alex van Warmerdam (Holandia, 2015)

schneider-vs-bax1

Kadr z filmu „Schneider kontra Bax” (reż. Alex van Warmerdam)

Schneider, zabójca na zlecenie, dostaje telefon od Mertensa. Ten ma szybką robotę dla Schneidera. Zabójca odmawia przyjęcia zlecenia. Są jego urodziny i obiecał pomóc żonie w przygotowaniu uroczystej kolacji. Mertens naciska, że sprawa jest bardzo pilna i musi zostać załatwiona dzisiaj. „Chodzi o Ramona Baxa, pisarza po sześćdziesiątce. Mieszka sam nad jeziorem. Nie ma sąsiadów. Łatwizna. Załatwisz sprawę i przed obiadem będziesz w domu.” Nie do końca przekonany Schneider przyjmuje zlecenie. Na miejscu sytuacja jednak się komplikuje…

Fragmenty opisów filmów pochodzą z katalogu z oficjalnej strony www.wff.pl.