Warsaw Jewish Film Festival 2019: 3 filmy, które warto zobaczyć

Dziś rozpoczyna się kolejne w trakcie warszawskiej jesieni festiwali filmowych – 17. Warsaw Jewish Film Festival. Jak zwykle specjalnie dla Was przejrzeliśmy program festiwalu i odnaleźliśmy 3 perełki, które zdecydowanie warto zobaczyć – szczególnie, że wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny!

Warszawa: miasto podzielone, reż.  Eric Bednarski (Polska 2019)

Rok 1941. Młody Polak, ryzykując życiem, kręci amatorski film ukazujący rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta. Odkryta po latach taśma staje się pretekstem dla reżysera filmu Erica Bednarskiego, by zadać pytanie czym dla miasta wtedy i dzisiaj, jest odgrodzenie jego części, eksterminacja mieszkańców i destrukcja. Przejmujący archiwalny materiał, jedyny do tej pory nienazistowski i niepropagandowy dokument, wpleciony w film Warszawa: Miasto Podzielone, staje się niemym świadkiem tragedii. Zestawiony ze wspomnieniami ocalałych z getta, mieszkańców Warszawy oraz opiniami historyków, architektów i artystów, ukazuje zarówno ludzki wymiar pamięci, jak i stara się zrozumieć co znaczy dla miasta i jego funkcjonowania tragedia w tak niespotykanej skali. Równolegle widzimy sceny z życia nowoczesnej, dynamicznej metropolii, w której ślady ran sprzed 75 lat wciąż są namacalne i widoczne, zmuszając do refleksji nad trudnym procesem z jednej strony odbudowy i rozwoju, a z drugiej utrwalania pamięci.

Seans: 19 listopada, wtorek, Kino Czary, godz. 18:00

Ci, którzy pozostali, Akik maradtak, reż. Barnabás Tóth (Węgry 2019)

Ocalały z obozu koncentracyjnego, 42-letni lekarz Aldo żyje samotnie w Budapeszcie. 16-letnia Klára buntuje się przeciwko swojej ciotce, wciąż pełna nadziei, że jej rodzice powrócą. Poznaje Aldo i wkrótce oboje odnajdują w sobie nawzajem coś, co od dawna było w ich życiu nieobecne. Zbliżając się do siebie, stopniowo na nowo odkrywają, czym jest radość. Ale rosnące w siłę Imperium Radzieckie sprzyja błędnym interpretacjom i potępieniu ich czystej i pełnej ojcowskiej miłości relacji. Liryczna opowieść o sile miłości, zwyciężającej nad konfliktami, poczuciem straty i traumą. „Ci, którzy pozostali” ukazuje historię uzdrowienia tych, którzy przetrwali Holocaust, oczami małej dziewczynki na powojennych Węgrzech. Film Barnabása Tótha jest węgierskim kandydatem do Oscara w kategorii film zagraniczny.

Seans: 21 listopada, czwartek, Kino Helios, godz. 18:00

Skin. Gniew pod skórą, Skin, reż. Guy Nattiv ( USA 2018)

Bryon Widner (poruszająca rola Jamiego Bella), członek neonazistowskiego gangu, usiłuje uciec od trudnej przeszłości i zbudować nowe życie. Nie wie, czy kiedykolwiek zdoła naprawić zło, które wyrządził. Odrzucenie nienawiści i przemocy wymaga przejścia bolesnych, kosztownych operacji, które pozwolą usunąć tatuaże symbolizujące mroczną przeszłość Bryona. Ta przemiana staje się możliwa dzięki wsparciu czarnoskórego aktywisty. Twórcą tej opartej na prawdziwej historii opowieści o odkupieniu jest izraelski reżyser i scenarzysta Guy Nattiv, który otrzymał Oscara za krótkometrażową wersję tego filmu.

Seans: 22 listopada, piątek, Kino Helios godz. 20:00

Fragmenty opisów filmów pochodzą z katalogu z oficjalnej strony festiwalu https://wjff.pl/.