Polska animacja najlepsza!

To wyjątkowo udany weekend dla polskiego kina. Poza Marcinem Koszałką nagrodami i wyróżnieniami może pochwalić się Damian Nenow, autor animacji „Paths of Hate”. Film otrzymał dwie główne nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Animacji, towarzyszącym 10. konferecji Mundos Digitales w La Coruni. Znalazł się także w gronie sześciu kandydatów do nagrody „Cartoon d’Or”.

 Walka. Nieistotna jest jej skala ani ideologia, która za nią stoi; nieważne czy jest dwóch ludzi czy też milion. Zostają po niej jedynie blizny – krwawe ślady, ścieżki nienawiści… „Paths of Hate” to krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach i spychają je w otchłań ślepej nienawiści, furii i gniewu. Otchłań prowadzącą do nieuchronnej zagłady i unicestwienia.

–  W morzu wyczerpujących, ponurych, egzystencjalnych animacji pragnąłem umieścić film, który przede wszystkim będzie dla widza rozrywką. Film spektakularny i atrakcyjny wizualnie. Z drugiej strony chciałem, aby „Paths of Hate” był czymś więcej niż kolejną pokazówką możliwości technicznych, pełną bijących się wielgachnych robotów czy troli – mówi autor Damian Nenow, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, obecnie związany z Platige Image.

Konferencja Mundos Digitales jest jednym z najważniejszych wydarzeń branży animacji komputerowej w Europie. W tym roku wśród mówców konferencji znaleźli się między innymi: Alvy Ray Smith, współzałożyciel studia Pixar, Eric Roth prezydent Visual Effect Society, oraz przedstawiciele największych studiów amerykańskich i europejskich – The Mill, Digital Domain oraz Pixar. Animacja „Paths of Hate” dostała nagrodę za najlepszy międzynarodowy film animowany oraz nagrodę specjalną Jury za wyjątkową reżyserię i art directing.

„Paths of Hate” znalazł się również pośród sześciu filmów nominowanych do „Cartoon d’Or”, statuetki przyznawanej przez Cartoon Forum. Animacje zostały wybrane przez jury w składzie: Stéphane Bernasconi (Francja), Tony Loeser (Niemcy) and Victor Maldonado (Hiszpania). Nagroda zostanie wręczona podczas jesiennej edycji Cartoon Forum 15 września w Sopocie.

Więcej informacji o filmie na stronie www.pathsofhate.com.