Sputnik 2016: 5 filmów, których nie wolno przegapić

10. Sputnik nad Polską Festiwal Filmów Rosyjskich

3 listopada rosyjski Sputnik po raz dziesiąty rozpocznie swój lot nad Warszawą! Najlepsze produkcje rosyjskiej kinematografii tego sezonu będzie można oglądać do 13 listopada w dwóch warszawskich kinach, Lunie i Iluzjonie. My jak zwykle dokładnie przyjrzeliśmy się programowi tegorocznej edycji festiwalu, by odnaleźć dla Was filmy najbardziej godne obejrzenia. Poniżej prezentujemy listę 5 filmów, których zdecydowanie nie wolno przegapić!

Zoologia, reż.  Iwan I. Twierdowskij (Rosja/Niemcy/Francja 2016)

tubeembed

 

Natasza mieszka wraz z matką w niewielkim nadmorskim mieście. Jej życie jest nudne i monotonne. Natasza pracuje w zoo, gdzie już od dawna jest obiektem drwin i plotek. Niespodziewanie jednak przechodzi dziwną metamorfozę – pewnego dnia wyrasta jej ogon. Początkowo jest zmieszana pojawieniem się tak dziwnego atrybutu, ale z czasem jednak przyzwyczaja się do niego i stara się go nawet wykorzystać, aby odnaleźć samą siebie i zacząć żyć pełną piersią.

SEANSE: 4.11, godz. 13.00, Kino Luna Sala A; 6.11, godz. 15.30, Kino Luna Sala A; 11.11 godz. 17.30, Kino Luna Sala A

Raj, Ray, reż. Andriej Konczałowski (Rosja/Niemcy 2016)

tubeembed

 

Opowieść o ludziach, których losy skrzyżowały się w czasach wojny, w obliczu nieznanego dotąd okrucieństwa. W historii tej przeplatają się życiowe ścieżki trzech osób: rosyjskiej emigrantki Olgi, arystokratki i uczestniczki francuskiego ruchu oporu, francuskiego kolaboranta Jules’a oraz Niemca Helmuta, wysoko postawionego oficera SS. Najnowszy film mistrza rosyjskiego kina Andrieja Konczałowskiego otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię na 73. MFF w Wenecji.

SEANSE: 9.11,  godz. 19.00, Kino Luna Sala A; 11.11 godz. 15.00 Kino Luna Sala A

Dobry chłopiec, Khoroshiy malchik, reż. Oksana Karas (Rosja 2016)

tubeembed

 

Opowieść o sześciu dniach z życia wyjątkowo, jak na swój młody wiek, oczytanego i pewnego siebie ucznia dziewiątej klasy, Koli Smirnowa. Zwykły, jak mogłoby się wydawać, tydzień z życia niczym niewyróżniającego się nastolatka obfituje jednak w szereg niecodziennych wydarzeń. Po pierwsze, Kola zakochuje się w swojej nauczycielce, z kolei w Koli zadurza się Ksiusza, uczennica ostatniej klasy i córka dyrektora szkoły. Na domiar złego ktoś podpala szkolną przybudówkę, w której przechowywane były nowe komputery. W dodatku tata Koli obwieszcza członkom rodziny o zmianie rytmu dobowego na 12/36 (śpimy 12 h na dobę, nie śpimy 36), przez co główny bohater nie ma szans się wyspać i uporządkować swoich myśli. Wtem, niespodziewanie, dyrektor szkoły składa uczniowi zaskakującą propozycję…

SEANSE: 3.11, godz. 15.00, Kino Luna Sala A; 6.11, godz. 13.30, Kino Luna Sala A; 13.11, godz. 13.30, Kino Luna Sala A

Windykator, Kollektor, reż. Aleksiej Krasowskij (Rosja 2016)

tubeembed

 

Artur jest mistrzem w swojej profesji. Jako windykator zajmuje się tylko ,,grubymi rybami”, udaje mu się bowiem wynajdywać ich słabe punkty i z wirtuozerią wykorzystywać je przeciwko im; sam pozostaje przy tym zupełnie bezkarny. Dzieje się tak do chwili, kiedy Artur sam staje się celem do odstrzału. Zostaje oskarżony o dokonanie straszliwego przestępstwa, co może go kosztować życie. Windykator ma zaledwie jedną noc, by oczyścić się z zarzutów.

SEANSE: 5.11, godz. 17.00, Kino Luna Sala A (po seansie spotkanie z reżyserem Aleksiejem Krasowskim); 8.11 godz. 19.00, Kino Luna Sala A

Zadymiarze, Tryapichnyy soyuz, reż. Michaił Miestieckij (Rosja 2015)

tubeembed

 

Życie spokojnego nastolatka Wani zmienia się o 180 stopni po spotkaniu z trzema dość dziwnymi młodzieńcami. To trójka sportowców, chuliganów, marzycieli, którzy sami siebie nazywają „Szmacianym Sojuszem” i wierzą, że mogą zmienić cały świat. Zauroczony nowymi znajomymi Wania lokuje ich na swojej daczy i za wszelką cenę stara się zostać członkiem ich „wspaniałej organizacji”. Na jego drodze staje jednak Sasza, dziewczyna z sąsiedztwa, która ma już swoje plany związane z tym dziwacznym sojuszem.

SEANSE: 5.11, godz. 15.30 Kino Luna Sala B; 11.11, godz. 23.00 Kino Luna Sala B (w ramach Maratonu z kinem konkursowym)

Fragmenty opisów filmów pochodzą z katalogu z oficjalnej strony festiwalu https://www.sputnikfestiwal.pl/.