Pięć Smaków 2016: 5 filmów, które trzeba zobaczyć!

Jubileuszowy, dziesiąty festiwal kina azjatyckiego Pięć Smaków startuje już 16 listopada. W bogatym programie jak zawsze znajdziecie rasowe horrory, obyczajowe dramaty i odrestaurowaną klasykę kina z Dalekiego Wschodu. Poniżej nasza piątka propozycji, które żal byłoby ominąć.

Atak serca, Heart Attack, reż. Nawapol Thamrongrattanarit (Tajlandia 2015)


Yoon to mistrz Photoshopa, pogromca dedlajnów i kandydat do kontraktu dekady, dającego szansę na pracę dla japońskiego kontrahenta. Jedyne co przeszkadza ambitnemu retuszerowi, to dokuczliwa wysypka, której nie da się pozbyć z własnej skóry jednym kliknięciem myszki. Kiedy zdecyduje się w końcu wybrać do lekarza, za drzwiami gabinetu spotka uroczą, lecz zasadniczą dermatolożkę, która postawi przed nim najtrudniejsze zadanie: odpoczynek.

SEANSE:

19.11, g. 19:30 (w ramach maratonu filmowego: KORPONOC), Muranów

23.11, g. 17:45, Muranów

Długie przeprosiny, The Long Excuse, reż. Miwa Nishikawa (Japonia 2016)

Sachio Kinugasa to uznany pisarz, odcinający kupony od swojego sukcesu i szlachetniejącej z wiekiem męskiej urody. Gdy jego żona ginie w wypadku, potrafi znaleźć doskonałe słowa, by wyrazić nieukojony żal – za wyrafinowaną i z pozoru głęboką formą wydaje się jednak brakować emocji. W życiu bohatera pojawia się jednak Yoichi, wdowiec po kobiecie, która straciła życie w tej samej katastrofie, zostawiając go z dwójką dzieci. Wiedziony impulsem, Sachio nieco wbrew sobie deklaruje pomoc osamotnionej rodzinie.

SEANSE:

16.11, g. 20:30, Muranów

17.11, g. 20:30, Kinoteka 2

Droga do Mandalay, The Road to Mandalay, reż. Midi Z (Tajwan, Birma, Francja, Niemcy 2016)

Lianqing i Guo poznają się pod birmańską granicą, którą oboje właśnie nielegalnie przekroczyli, szukając lepszego losu w Tajlandii. Realia życia emigrantów nie są wymarzonym tłem dla budowania relacji, jednak między bohaterami, zajętymi poszukiwaniem pracy i staraniami o pozwolenie na pobyt, zaczyna rodzić się bliskość. Ich wizje przyszłości są jednak inne: ambitna Lianqing chce sięgać wyżej, Guo marzy tylko o szybkim zarobku i założeniu biznesu w rodzinnym kraju.

SEANSE:

16.11, g. 18:00, Muranów

20.11, g. 16:00, Kinoteka 3

Dziesięć lat, Ten Years, reż. Ng Ka-leung, Jevons Au, Chow Kwun-wai, Wong Fei-pang, Kwok Zune (Hongkong 2015)

Pięć etiud, ukazujących życie w Hongkongu w 2025: spekulatywna, dystopijna wizja przyszłości metropolii podporządkowanej chińskim władzom. Młodzi reżyserzy przyglądają się różnym aspektom rzeczywistości, nie tworząc fantastycznych scenariuszy, a jedynie wyciągając konsekwencje z bieżących działań rządu. Pytają o restrykcje wprowadzane w imię zwiększania bezpieczeństwa, o zagrożoną tożsamość hongkońskiej kultury, o wpływ zmian wprowadzanych w edukacji na świadomość przyszłych pokoleń. Proste, lecz uderzające fabularne historie mówią o aktualnych obawach obywateli więcej niż socjologiczne analizy.

SEANSE:

20.11, g. 16:30, Muranów

22.11, g. 20:30, Muranów

Twoja i nie tylko twoja, Yourself And Yours, reż. Hong Sang-soo (Korea Południowa 2016)

Miłość wymyka się z rąk, a zaufanie zostaje wystawione na próbę: czy dziewczyna, która upija się w seulskich barach (łamiąc przy tym obiecany limit pięciu drinków na wieczór) i spotyka z kolejnymi mężczyznami, to ta sama Min-jung, która zawróciła Young-soo w głowie? Czy może jej siostra bliźniaczka, albo wręcz wykwit wyobraźni ogarniętego emocjami umysłu? Nic nie jest pewne, ale osiemnasty tytuł w dorobku Hong Sang-soo to kolejny powrót do mistrzowsko opanowanej przez niego konwencji, w której narracyjne pułapki i pętle są odzwierciedleniem stanu psychicznego pogubionych w życiu bohaterów.

SEANSE:

19.11, g. 19:15, Kinoteka 3

23.11, g. 18:30, Kinoteka 2

Fragmenty opisów filmowych pochodzą z oficjalnej strony festiwalu: http://www.piecsmakow.pl/