Warsaw Jewish Film Festival 2016

14. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej rozpocznie się w poniedziałek 21 listopada i potrwa do końca tygodnia. W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się ponad 30 filmów, zarówno fabularnych jak i dokumentalnych, pochodzących z różnych zakątków świata. My jak zwykle przejrzeliśmy go bardzo dokładnie, by przygotować dla Was listę 5 filmów, które zdecydowanie warto zobaczyć – szczególnie, że na wszystkie festiwalowe pokazy WSTĘP WOLNY!

Dzień po żałobie, Shavua ve Yom, reż. Asaph Polonsky (Izrael 2016)

Jeden dzień z życia pogrążonego w żałobie ojca, który wykrada z hospicjum medyczną marihuanę, porzuca pracę i spędza dzień ze skrytym synem sąsiada, podczas gdy jego żona usiłuje żyć normalnie. Każde z nich próbuje radzić sobie ze śmiercią syna na swój sposób Eyal nie może się pogodzić z dramatem, który spotkał jego rodzinę. Można by przypuszczać, że jego żałoba powinna już dobiegać końca. Tak to przynajmniej chciałby widzieć jego żona. W pewnym momencie Eyal niespodziewanie znajduje nowego sprzymierzeńca, który pokazuje mu, że na to wszystko można spojrzeć z nieco innej perspektywy.

SEANS: piątek 25.11, godz. 20.30, Muzeum POLIN

Niepamięć, Remember, reż. Atom Egoyan (Kanada/Niemcy 2015)

Przejmująca historia cierpiącego na demencję mężczyzny, który wyrusza na poszukiwanie blockfuhrera z Auschwitz, człowieka odpowiedzialnego za śmierć jego rodziny. Trzymający w napięciu thriller o pamięci, zapomnieniu i pragnieniu zemsty. W filmie zagrali Christopher Plummer, Martin Landau oraz… Dean Norris. Film przyjęty 10-minutową owacją na stojąco na Festiwalu Filmowym w Wenecji!

SEANS: niedziela 27.11, godz. 19.00, Muzeum POLIN (ceremonia zamknięcia festiwalu)

Dziesiąty mężczyzna, The Tenth Man, reż. Daniel Burman (Argentyna 2016)

Po latach rozłąki Ariel wraca z Nowego Jorku do Buenos Aires, chcąc odbudować więź ze swoim ojcem, który założył fundację charytatywną w Once – dzielnicy żydowskiej, w której spędził dzieciństwo. Daniel Burman po raz kolejny przygląda się dynamice interakcji ojca z synem. Ariel stopniowo zapomina o swoich przekonaniach i coraz bardziej zagłębia się w życie lokalnej społeczności. Usher – nieskory do spotkania z synem – zleca mu różne zadania. Realizując jedno z nich, Ariel poznaje Evę, wolontariuszkę pracującą dla fundacji. Wewnętrzna siła i niezależny charakter Evy inspirują Ariela do zgłębienia zwyczajów religijnych i tradycji społeczności żydowskiej… i ostatecznie pozwalają mu na nowo odkryć swoją tożsamość.

SEANS: niedziela 27.11, godz. 16.30 , Muzeum POLIN

Humus!, Hummus The Movie!, reż. Oren Rosenfeld (Izrael 2016)

Humus przepyszny, bogaty w wartości odżywcze, uwielbiany przez Amerykanów superfood łączy muzułmanów, chrześcijan i żydów na całym świecie. Tysiące ludzi na całym świecie dzielą różnice o podłożu historycznym i kulturowym, ale łączy ich jedno… miłość do humusu! W filmie Orena Rosenfelda poznajemy trzech bohaterów: zapracowaną muzułmankę, uśmiechniętego Żyda i młodego chrześcijanina-Araba. Łączy ich wspólna pasja. Towarzyszymy Olivierowi, benedyktynowi z Francji, który poszukuje najlepszego humusu, obserwujemy zaciętą walkę o pobicie Rekordu Guinnessa w kategorii Największej na świecie porcji humusu, poznajemy też Alufa Abira, hiphopowca z czarnym pasem. Humus! to opowieść o zwykłych ludziach, którzy po prostu uwielbiają humus.

SEANS: wtorek 22.11, godz. 18.00, Muzeum POLIN (po seansie spotkanie z twórcami i warsztaty humusowe)

Przy Planty 7/9, Bogdan’s Journey, reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger (Polska 2016)

Dla wielu Żydów pogrom kielecki z 1946 roku jest symbolem powojennego polskiego antysemityzmu. W Polsce był zakazanym tematem przez lata komunizmu. Bohater filmu, polski katolik Bogdan Białek, poświęcił dużą część swojego życia, żeby pojednać Polaków i Żydów po tragicznych wydarzeniach, do których doszło w Kielcach. W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej pogrom kielecki pozostawał nie tylko tematem zakazanym, ale i tematem tabu. Po upadku komunizmu bohater filmu Bogdan Białek otworzył puszkę Pandory: zaczął publicznie mówić o pogromie i walczyć z utrwalanymi przez lata stereotypami tworzonymi przez Polaków i Żydów.

SEANS: sobota 26.11, godz. 15.45, Muzeum POLIN

Fragmenty opisów filmowych pochodzą z oficjalnej strony festiwalu: http://www.wjff.pl/pl/