Transatlantyk Łódź 2019 – 5 filmów, które warto obejrzeć!

Dziewiąty Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk rozpocznie się już za tydzień, w piątek 12 lipca. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu, który po raz czwarty odbędzie się w Łodzi, jest „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”. Organizatorzy w ramach świętowania 50 rocznicy misji Apollo pragną zastanowić się różnego rodzaju projektami, które poruszają i dawniej poruszały naszą wyobraźnię. Doskonałym pretekstem do podjęcia takich dyskusji jest kino, które żyje z marzeń.

W tegorocznym repertuarze festiwalu będzie można obejrzeć wiele polskich premier z najważniejszych światowych festiwali, retrospektywy znanych reżyserów (Arturo Ripstein, Wojciech Marczewski, Asif Kapadia, Aleksiej German), a także wziąć udział w debatach i spotkaniach z twórcami z całego świata. Jak zwykle nie zabraknie również Konkursu Nowe Kino, w którym przyznawana jest nagroda Transatlantyk Distribution Award. Tej właśnie sekcji przyjrzeliśmy się bliżej, by przygotować dla Was listę 5 filmów, które zdecydowanie warto zobaczyć!

Niewidoczne życie sióstr Gusmão, A Vida Invisível de Eurídice Gusmão, reż. Karim Aïnouz (Brazylia 2019)

Rio de Janeiro, lata 50. XX wieku – czas, gdy kobiety są uzależnione od swoich rodziców i mężów. Osiemnastoletnia Euridice i dwudziestoletnia Guida, dwie nierozłączne siostry, mają jednak swoje własne cele: pierwsza pragnie zostać znaną pianistką, druga marzy o szalonej, wielkiej miłości. Gdy na skutek dramatycznych wydarzeń zostają zmuszone żyć bez siebie, nie przestają za sobą tęsknić. Rozdzielone siostry przejmą kontrolę nad swoim przeznaczeniem, nigdy nie rezygnując z nadziei na ponowne spotkanie. Ten tropikalny melodramat został nagrodzony nagrodą główną sekcji Un Certain Regard festiwalu filmowego w Cannes.

SEANSE: piątek 12.07, godz. 19.30, Cinema City Łódź Sala 14 / poniedziałek 15.07, godz. 10.45, Cinema City Łódź Sala 14

Piranie, La paranza dei bambini, reż. Claudio Giovannesi (Włochy 2019)

Ponownie zwiedzamy niebezpieczne zakątki Neapolu z pisarzem Roberto Saviano, autorem literackiego pierwowzoru i jednym ze scenarzystów “Piranii”. Inaczej niż w słynnej “Gomorrze”, także będącej adaptacją tekstu Saviano, przyglądamy się nie dorosłym mafiozom, członkom „camorry”, lecz nastolatkom. Mają jeszcze pstro w głowie – marzą o dużej kasie, biciu rekordów szybkości na skuterach, dobrych ciuchach i imponowaniu dziewczynom oraz kolegom. W tym celu i trochę nieświadomie, wchodzą w całkiem dorosły, mroczny świat – handlują narkotykami, uczą się jak strzelać z półautomatycznej broni. “Piranie” to pasjonujący, choć zarazem przerażający, portret grupy dzieciaków, które nie widząc za wiele jeszcze o życiu, poznają jego najciemniejsze strony. Scenariusz filmu, unikający gatunkowych klisz i prostych społecznych diagnoz, został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

SEANSE: poniedziałek 15.07, godz. 14.00, Cinema City Łódź Sala 14 / czwartek 18.07, godz. 19.30, Cinema City Łódź Sala 14

Tam gdzieś musi być niebo, It Must Be Heaven, reż. Elia Suleiman (Francja/Katar/Niemcy/Kanada/Turcja/Palestyna 2019)

Elia Suleiman znów kieruje kamerę na samego siebie: opuszcza Palestynę, szukając nowej ojczyzny, tylko po to, by odkryć, że Palestyna idzie za nim krok w krok. Obietnica nowego życia zamienia się dla niego w komedię pomyłek: niezależnie od tego, jak daleko podróżuje, od Paryża po Nowy Jork, coś zawsze przypomina mu dom. „Tam gdzieś musi być niebo” to komiczna filmowa podróż wielokrotnie nagradzanego reżysera, badająca tożsamość, narodowość i przynależność, w trakcie której Suleiman stawia sobie i widzom podstawowe pytanie: gdzie jest miejsce, które naprawdę możemy nazwać domem? Film brał udział w konkursie głównym festiwalu filmowego w Cannes, a Elia Suleiman otrzymał od Jury specjalne wyróżnienie.

SEANSE: sobota 13.07, godz. 11.00, Cinema City Łódź Sala 14 / poniedziałek 15.07, godz. 17.00, Cinema City Łódź Sala 14

Monos – oddział małp, Monos , reż. Alejandro Landes (Włochy 2019)

Kim są? Dzielnymi, twardymi wojownikami. Ile mają lat? Kilkanaście. Kto nimi dowodzi? Tajemnicza Organizacja, która wydaje im komendy przez radio. Gdzie się znajdują? Na odciętej od świata, porośniętej gęstym lasem górze. Jaki jest cel ich misji? Mają trenować, opiekować się krową Shakirą i pewną Amerykanką. A o co tak naprawdę chodzi? To się dopiero okaże… Bohaterami soczystego, tajemniczego i niezwykle satysfakcjonującego filmu Alejandro Landesa jest dziecięcy oddział partyzancki, trochę przypominający rozbitków z „Władcy Much”, a trochę kojarzący się z wszelkiej maści dziecięcymi armiami cynicznie wykorzystywanymi przez terrorystów i organizacje paramilitarne. Dla Landesa ekranowa historia jest także metaforą losów ojczystej Kolumbii, uwikłanej w walki narcos, walczącej o to, żeby z dziecięcej niemocy i uzależnienia od tajemniczych sił wejść w dorosłość i móc o sobie stanowić. „Monos” miał światową premierę na festiwalu Sundance, gdzie zdobył Specjalną Nagrodę Jury.

SEANSE: poniedziałek 13.07, godz. 17.00, Cinema City Łódź Sala 14 / czwartek 18.07, godz. 14.00, Cinema City Łódź Sala 14

Jaskółki nad Kabulem, Les hirondelles de Kaboul, reż. Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec (Francja 2019)

Lato 1998, Kabul pod rządami Talibów. Dwie pary, dwa podejścia do życia, dwa różne losy, ale jedna pełna nędzy i przemocy, opresyjna rzeczywistość. Mohsen i Zunaira nie chcą stracić nadziei, że przyszłość może być lepsza. Za to Atiq i Mussarat, którzy zderzyli się z niewymowną ilością cierpienia, pogrążają się w rozpaczy. Wkrótce ścieżki bohaterów się przetną. „Jaskółki nad Kabulem” to piękna, wstrząsająca animacja na podstawie powieści Yasminy Khandry. Była pokazywana w Cannes w ramach sekcji Un Certain Regard.

SEANSE: piątek 12.07, godz. 22.00, Cinema City Łódź Sala 4 / wtorek 16.07, godz. 16.30, Cinema City Łódź Sala 4

Fragmenty opisów filmowych pochodzą z oficjalnej strony festiwalu Transatlantyk: https://www.transatlantyk.org/pl oraz z oficjalnej strony festiwalu w Cannes: https://www.festival-cannes.com.