WFF 2015: 10 filmów, które mogą namieszać

Otwarcie 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego tuż tuż! Jeśli jeszcze nie wybrałeś filmów, na które wybierzesz się w trakcie tegorocznej edycji festiwalu, zapraszamy do przejrzenia kolejnej listy przygotowanej przez Recenzentów specjalnie dla Ciebie. Tym razem wybraliśmy 10 pozycji, o których mogliście wcześniej nie słyszeć, ale po festiwalu na pewno będzie o nich głośno!

Śpiący olbrzym, Sleeping Giant, reż. Andrew Cividino (Kanada, 2015)

SLEEPING_GIANT_Still1

Kadr z filmu „Śpiący olbrzym” (reż. Andrew Cividino)

Nastoletni Adam spędza rodzinne wakacje nad Wielkimi Jeziorami. Od nudy ratuje go spotkanie z kuzynami, którzy są w jego wieku. Trzech chłopaków wspólnie spędza dni na codziennych wygłupach, wyprawach do lasu i wycieczkach łodzią. Jednak Rileya i Nate’a najbardziej interesują niebezpieczne skoki do wody z wysokich urwisk. Wkrótce namówią na to Adama. Chłopięca rywalizacja zmieni bieg wydarzeń i uwolni skrywane emocje. Atmosfera zagęści się, a to, co na początku było zwykłymi utarczkami i sprzeczkami, szybko przerodzi się w walkę, testującą granice przyjaźni. Przyniesie także nieodwracalne skutki…

Mandarynka, Tangerine, reż. Sean Baker (USA, 2015)

mandarnka1

Kadr z filmu „Mandarynka”, reż. Sean Baker

Jest Wigilia w zachodnim Hollywood. Z miesięcznego pobytu w więzieniu wychodzi właśnie Sin-Dee, transseksualna prostytutka. Spotyka się ze swoją najlepszą przyjaciółką z branży – Alexandrą. W trakcie ploteczek w cukierni dowiaduje się od niej, że jej chłopak i alfons Chester zdradził ją … z biologiczną kobietą! Razem wyruszają na poszukiwania niewiernego kochanka. Zaczyna się szalona eskapada po świątecznym Hollywood zamieszkanym przez różne subkultury. Raz po raz spotykają starych klientów czy oryginalnych nieznajomych, włączając w to armeńską rodzinę, która również stawia czoło konsekwencjom zdrady. Szalony, kolorowy i pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji film nakręcony iPhone’em 5S.

Koszmar, Der Nachtmahr, reż. AKIZ (Niemcy, 2015)

nachtmahr1

Kadr z filmu „Koszmar” (reż. AKIZ)

Tina jest 17-latką, mieszkającą w Berlinie. Jest seksowna, ma fajne ciuchy, często imprezuje z paczką dobrych znajomych. Do tego rodzice spełniają wszystkie jej zachcianki. Wszystko zmieni jedna wakacyjna impreza. Od tej pory, każdej nocy będzie nękał ją odrażający i groteskowy potwór, którego widzi tylko ona. Tina będzie o krok od załamania nerwowego kiedy odkryje, że jest z nim w tajemniczy sposób połączona. Kiedy spróbuje się z nim oswoić, stanie się widzialny też dla jej znajomych i rodziców, którzy omal nie wysłali jej pod opiekę psychiatrów. Pełen metafor i surrealizmu horror w rytmie techno.

Klezmer, reż. Piotr Chrzan (Polska, 2015)

Klezmer_Still1

Kadr z filmu „Klezmer” (reż. Piotr Chrzan)

Letni dzień 1943 roku, polska wieś pod hitlerowską okupacją. Młodzi ludzie, szukając drewna na opał, znajdują w lesie rannego Żyda. Ile osób, tyle będzie pomysłów na rozwiązanie tej sytuacji. Przyjdzie im zmierzyć się ze strachem przed Niemcami, stereotypami powielanymi przez pokolenia, ale przede wszystkim ze swoimi poglądami. Z każdą minutą konflikt będzie narastać, a o rannym dowie się coraz więcej osób. Każda podjęta lub zaniechana decyzja znacząco wpłynie na ich dalsze losy…

Wróble, Sparrows, reż. Rúnar Rúnarsson (Islandia/Dania/Chorwacja, 2015)

sparrows_still_h_2015_1

Kadr z filmu „Wróble” (reż. Rúnar Rúnarsson)

16-letni Ari mieszka z matką w Reykjaviku. Jest zadowolony ze swojego życia. Pewnego dnia okazuje się, że matka musi wyjechać do pracy za granicę. Chłopak jest zmuszony opuścić stolicę i przenieść się do ojca, do oddalonych Fiordów Zachodnich, gdzie mieszkał jako dziecko. Nie jest zachwycony tą zmianą. Relacja z ojcem nie należy do najlepszych. Do tego Ari odkrywa, że kumple z dzieciństwa nie są już tacy sami. Może coś zmieni pojawienie się atrakcyjnej dziewczyny? W tych niezbyt sprzyjających warunkach będzie musiał odnaleźć własną ścieżkę.

Pralnia, Qingtian jie yi hao, reż. Chung Lee (Tajwan, 2015)

pralniaa1

Kadr z filmu „Pralnia” (reż. Chung Lee)

W tytułowej pralni usługi pralnicze są tylko przykrywką. W rzeczywistości to zabójcy do wynajęcia pod wodzą pięknej właścicielki, A-Gu. Najlepszy z nich ma problem. Dniem i nocą prześladują go duchy jego ofiar. Jedyną osobą, która je widzi jest Lin Hsiang, medium, do której zwraca się o pomoc. Zabójca i medium muszą dotrzeć do najbardziej tajnych zleceń A-Gu, a po piętach depcze im ambitna policjantka. Ale pralnia kryje więcej sekretów, niż się wszyscy spodziewali. Wkrótce bohaterowie zdadzą sobie sprawę, przed czym naprawdę uciekają…

Wieczne życie, Das ewige Leben, reż. Wolfgang Murnberger (Austria, 2015)

wiecznezycie1

Kadr z filmu „Wieczne życie” (reż. Wolfgang Murnberger)

Brenner, były policjant, po wielu latach wraca do Grazu, w którym dorastał. Czeka go trudne spotkanie z byłą dziewczyną, dawnymi kolegami oraz mrocznym sekretem z przeszłości o brzemiennych skutkach. Jeden z kumpli, Köck nawet ucieszył się na jego widok. Chwilę później już nie żył, a Brenner ocknął się w szpitalu z kulą w głowie i zanikami pamięci. Wydaje mu się, że szef policji coś wie, opiekująca się nim pani doktor jest podejrzanie miła i nad wyraz opiekuńcza, a dawni znajomi okazują się inni niż przypuszczał. W Grazu każdy wie o tobie więcej niż ty sam. Nie mogąc liczyć na żadną pomoc, Brenner rozpoczyna prywatne śledztwo.

Migotanie prawdy, A Flickering Truth, reż. Pietra Brettkelly (Nowa Zelandia, 2015)

A_Flickering_Truth1

Kadr z filmu „Migotanie prawdy” (reż. Pietra Brettkelly)

W latach 60. John F. Kennedy przekazał królowi Afganistanu dar pieczętujący przyjaźń między narodami. Tym prezentem była siedziba Afgańskiego Archiwum Filmowego. Po kilku dekadach wojen, zamachów stanów i rządów talibów, reżyserka dociera do budynku w Kabulu, wciśniętego między siedzibę NATO i ambasadę amerykańską. I do trzech mężczyzn, których odwaga i determinacja ocaliły bezcenną spuściznę kulturową Afganistanu. Isaaq, Mahmoud i Arify, trzej pasjonaci kina, z narażeniem życia ocalili taśmy przed spaleniem. Przez lata ukrywali je i odrestaurowywali te najbardziej zniszczone. Ochronili osiem tysięcy godzin filmów! Nie mieli okazji zobaczyć zbyt wiele z tego, co przechowali. Aż do dzisiaj…

Tikkun, reż. Avishai Sivan (Izrael, 2105)

TIKKUN1

Kadr z filmu „Tikkun” (reż. Avishai Sivan)

22-letni Haim-Aaron to cudowne dziecko i nadzieja jednej z najstarszych ultraortodoksyjnych wspólnot żydowskich w Jerozolimie, która widzi w nim przyszłego rabina. Kiedy pewnego dnia przewraca się i traci przytomność, wezwany lekarz stwierdza jego śmierć. Jednak ojciec chłopaka rozpoczyna reanimację na własną rękę i przywraca syna do życia. Po tym wydarzeniu Haim-Aaron nieoczekiwanie traci zapał do nauki i odsuwa się od wspólnoty. Ciężar powrotu do życia przytłacza go i zmienia. W głowie przerażonego ojca pojawia się myśl, że ratując syna pokrzyżował plany Pana Boga. Pewnej nocy otrzymuje we śnie polecenie naprawienia problemu…

Bob i jego drzewa, Bob and the Trees, reż. Diego Ongaro (USA/Francja, 2015)

bob-and-the-trees1

Kadr z filmu „Bob i jego drzewa” (reż. Diego Ongaro)

Głęboka zima na wsi w stanie Massachusetts. Bob Tarasuk jest charyzmatycznym 50-letnim drwalem ze słabością do golfa i gangsta rapu. Walczy, by związać koniec z końcem w swojej niełatwej branży. Kiedy zagrożony jest jego rodzinny biznes, Bob zaczyna słuchać swojego instynktu. A dokładniej jego ciemniejszej strony. Film prezentuje autentyczny portret przedstawiciela społeczności, która konfrontuje się z wyzwaniami gospodarki i zmianami klimatycznymi.

Fragmenty opisów filmów pochodzą z katalogu z oficjalnej strony www.wff.pl.