[dvd] Wszystkie tajemnice „J. Edgara”

Już 13 kwietnia do dystrybucji trafi „J. Edgar” Clinta Eastwooda, czyli opowieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii USA z Leonardo DiCaprio w roli głównej. J. Edgar Hoover, twórca i długoletni dyrektor FBI, walczył z przestępcami z równym zapałem, co gromadził kompromitujące dowody przeciwko wpływowym politykom będącym – według niego – zagrożeniem dla Ameryki i Amerykanów. Niestety, film pojawi się jedynie na Blu-ray i DVD. Dystrybutor Warner Bros. po raz kolejny podjął zaskakującą decyzję o niewprowadzaniu na ekrany polskich kin tak oczekiwanego tytułu (wcześniej podobny los spotkał m.in. „Rock’N’Rollę”).

J. Edgar Hoover był skomplikowanym i ambitnym człowiekiem, którego osiągnięcia do dziś mają wpływ na Amerykę. Stworzone przez niego Federalne Biuro Śledcze (FBI) jest dziś jedną z najlepszych i najskuteczniejszych organizacji stojących na straży prawa, a opracowane przez niego metody pracy są dziś stosowane powszechnie praktycznie na całym świecie.

W filmie Clinta Eastwooda, J. Edgara Hoovera (Leonardo DiCaprio) poznajemy już jako starego człowieka, któremu lata pracy w FBI (był dyrektorem przez ponad 36 lat) i dostęp do najbardziej strzeżonych tajemnic dały praktycznie nieograniczoną władzę. Na krótko przed śmiercią Hoover postanawia spisać swoje wspomnienia. W retrospektywach poznajemy historię człowieka, który w ciągu swojej kilkudziesięcioletniej kariery wyrósł na postać budzącą powszechny szacunek, ale i strach.

Film „J. Edgar” opowiada o najważniejszych wydarzeniach z życia kontrowersyjnego dyrektora FBI: o jego walce z radykalnymi anarchistami na początku XX wieku, relacji z asystentką Helen Gandy (Naomi Watts), podszytej erotyczną fascynacją przyjaźni z wieloletnim współpracownikiem Clydem Tolsonem (Armie Hammer) oraz o najgłośniejszych sprawach kryminalnych, w które zaangażowane było FBI (walce z gangsterami czy schwytaniu Bruno Hauptmanna – człowieka podejrzanego o porwanie syna Charlesa Lindbergha).

„J. Edgar” to również opowieść o mrocznych i wciąż owianych tajemnicą sekretach życia Hoovera: jego domniemanym homoseksualizmie i miłosnym związku z najbliższym współpracownikiem, teczkach gromadzonych na wpływowych polityków i próbach szantażowania ludzi z pierwszych stron gazet (w tym laureata pokojowej Nagrody Nobla Martina Luthera Kinga).

Na ekrany amerykańskich kin film „J. Edgar” wszedł 9 listopada 2011 roku, w pierwszy weekend odnotowując przychód w wysokości ponad 11 milionów dolarów. Obraz został entuzjastycznie przyjęty przez najbardziej wpływowego amerykańskiego krytyka Rogera Eberta oraz wysoko oceniony przez opiniotwórcze gazety „The Hollywood Reporter” i „The Village Voice”. Zdobył również nominację do Złotego Globu czy prestiżową nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego dla najlepszego filmu roku.

Wydanie Blu-ray i DVD filmu „J. Edgar” na sklepowych półkach pojawi się już 13 kwietnia. Na płycie obok filmu znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne.